Īstais mārdadzis ( Silybum marianum) ir viengadīgs vai divgadīgs kurvjziežu dzimtas augs. Mzārdadzi audzē kā ārstniecības augu Ziemeļeiropā, arī Latvijā, savvaļā tas sastopams Vidussjūras reģionā un Kaukāzā.
Reizēm mārdadzi dēvē arī par piena dadzi (angliski Milk thistle)- šis nosaukums radies no leģendas, ka Jaunava Marija slēpusi Jēzu no romiešiem zem mārdadžu lapām un lai atpazītu slēpni, lapas aplējusi ar pienu. ( Sasniedz līdz 1,5 m augstumu. Lapas līdz 80 cm garas un 30 cm platas, spīdīgas, klātas ar sudraboti baltiem plankumiem, gar malu tām ir asi dzelksnīši. Ziedi purpurvioleti, sakopoti kurvītī dzinuma galos.)
Senāk latvieši mārdadzi stādīja pie savām mājām gan kā krāšņumaugu, gan kā aizsardzības augu no visa ļaunā, kas var ienākt mājā. Mārdadža sēklas ir viens no spēcīgākajiem līdzekļiem vecuma aizbaidīšanai.
Zinātniskos eksperimentos pierādīts, ka augā esošie glikozīdi silimarīns un izosilibīns nostiprina aknu šūnu apvalku un padara to nepieejamu vīrusiem. Uzlabojas arī jaunu aknu šūnu veidošanās un to spēja saistīt kaitīgos savienojumus – tādā veidā organisms tiek attīrīts un nenoveco. Mārdadža sēklas nav indīgas un tās neizraisa blakus parādības.
Lietošana: Profilaksei lieto pa vienai tējkarotei sēklu pulvera dienā.
Mārdadžu eļļu iegūst no mārdadža sēklām ar auksto spiešanas metodi, kas palīdz saglabāt visas labās vielas, kuras ir mārdadžu eļļas sastāvā.
Mārdadžu eļļa aizsargā, attīra un atjauno aknas; noņem dažādas saindēšanās: ar alkoholu, ķīmijas terapiju, sēnēm; samazina krūts, dzemdes kakliņa, priekšdziedzera vēža attīstību; regulē apetīti, stiprina redzi; samazina holesterīna līmeni.
Rekomendēts:
Sastāvs:A, D, Е, K vitamīni, polipiesātinātās taukskābes Omega 6 (61-62%), Omega 9 (21-22%), flavonoīdi, silimarīns
Mārdadžu eļļa ir paaugstinātas bioloģiskās aktivitātes produkts un unikāla mūsu organismam lietderīgo vielu dabas kompozīcija. Šī eļļa satur īpašu komponentu – silibinīnu, kurš stiprina un reģenerē aknu šūnas. Mārdadžu eļļa savedīs kārtībā Jūsu aknas, palielinās Jūsu enerģiju un imunitāti. Mārdadžu eļļa neitralizē alkohola, toksisko vielu un brīvo radikāļu nodarīto kaitējumu. Tā aktivizē apmaiņas procesus, „sadedzina” taukus un paaugstina organisma imunitāti.
Augstas lāsumainu mārdadžu sēklu eļļas ārstnieciski-profilaktiskās īpašības ir saistītas ar tajā esošo hlorofilu, karatinoīdiem, tokoferoliem un polinepiesātināto taukskābju kompleksu (P vitamīns). Tieši tas sasaista holesterīnu viegli no organisma izvadāmā formā, neļaujot tam nosēsties uz asinsvadu sieniņām, stimulē vispārīgu tauku apmaiņu, aktivizējot to izvadīšanu no tauku depo, kā dēļ ieguva nosaukumu „tauku dedzinātājs”.
Hlorofils – aktivizējot šūnu apmaiņas procesus, atjauno audus, stimulē atjaunošanas (reģenerācijas) procesus. Ar to izskaidrojamas strauja brūču sadzīšana un veicina asinsradi.
Karatinoīdi – piemīt antialerģiskā aktivitāte un stimulē vielmaiņu aknās un sirds muskulī, aktīvi piedalās oksidējošās-atjaunojošās šūnu reakcijās.
Tokoferoli – efektīvi pasargā organismu no ķīmisko un fizisko faktoru iedarbības, kuri provocē audzēju attīstību, novērš organisma novecošanu un uztur tā reproduktīvās funkcijas.
Mārdadžu eļļa ir efektīvs hepatoprotektors. Tā novērš toksisko savienojumu uzsūkšanos, kuri nokļuva organismā ar ēdienu un ūdeni, aizsargā organismu no sairšanas tajā iekļūstot ķīmiskiem savienojumiem.
Dziednieki iecienījuši mārdadžus par to absolūto nekaitīgumu, ar ko tie arī atšķiras no citiem augiem.
Taču jāņem vērā, ka dažos gadījumos uzsākot lietot mārdadzu eļļu var būt nelielas blakusparādības, kā galvassāpes vai zarnu trakta taraucējumi kā caureja, slikta dūša, vēdera uzpūšanās. Kā arī mēdz gadīties individuāla mārdadzā nepanesība (ļoti reti).
Sēklas satur līdz 30% eļļas un E vitamīnu, kā arī fosfolipīdus un fitosterīnus, kas labvēlīgi ietekmē matu un ādas stāvokli.Mārdadžu sēklu eļļa satur daudz vērtīgu taukskābju un aktīvo vielu, kas nodrošina tās plašo pielietojumu ādas un matu kopšanas līdzekļos.
Matu kopšanā mārdadža sēklu eļļai piemīt matu augšanu stimulējoša iedarbība, kā arī tā atjauno mata dabisko lipīdu pārklājumu, tādejādi mazinot spurošanos, atjaunojot spīdumu un matu elastību. Šo eļļu var lietot gan tīrā veidā kā matu un galvas ādas masku, gan balzāmu, kondicionieru, serumu, mazgājošo līdzekļu sastāvā.