Melnās ķimenes ir ugunspuķu dzimtas augs. Melnās ķimenes aug Vidusjūras rajonā, Āfrikas ziemeļos, Marokā, Āzijā un Arāvijas pussalā. Tāpēc ne velti melnās ķimenes atpazīst visā pasaulē arī kā ārstniecības augu.
Ņigellai (Nigella sativa) ir vairāki nosaukumi. Laviešiem šis augs arī zināms kā Melnsēklītes. Kalondži (kalonji) – hindu valodā, habbat al baraka” – burtiski „svētās sēklas”, - no arābu, un vēl ziedošais fenhelis (fennel flower), melnais sezams (black sesame).
Ir vairākas vēsturiskas liecības, kas stāsta par melno ķimeņu izmantošanu jau senā pagātnē gan Vecā Derība, kurā tiek stāstīts par melno ķimeņu audzēšanas un vākšanas tradīcijām, un par to augsto vērtību salīdzinājumā ar citiem graudaugiem, gan arī Ēģiptē, faraona Tutanhamona kapenēs, kur to nozīme ir bijusi rūpēties par faraona veselību viņa nākamajā dzīvē.
Ir atrastas rakstiskas liecības, ka arī Kleopatra izmantojusi melno ķimeņu preparātus, lai rūpētos par savu veselību, skaistumu un vitalitāti.
Tomēr visbiežāk citētā vēsturiskā liecība ir cēlusies no Islāma literatūras, kur melnā ķimene tiek cildināta par izcilāko ārstniecības augu kāds vien ir eksistējis.
Pravietis Muhameds esot teicis: „Turpiniet lietot melnās ķimenes, jo tās spēj ārstēt jebkuru slimību izņemot nāvi." (Sahih Bukhari, 7 nod., Book of Medicine 592).
Šo mazo melno sēkliņu labvēlīgā un ārstnieciskā ietekme uz veselību saistāma ar šo sēklu bagātīgo ķīmisko sastāvu. To sastāvā ir vairāk kā 100 dažādu ķīmisko komponentu, un tas nav brīnums, ka šāds bagāts komplekss spēj palīdzēt tik daudzu un dažādu saslimšanu gadījumā.
Melnās ķimenes satur bioloģiski aktīvu vielu kompleksu: nigelonu, minerālus, sēru, fosforu, dzelzi, kalciju, aktīvos fermentus, ogļhidrātus, olbaltumvielas, vitamīnus A un E. linolskābi; oleīnskābi; palmitīnskābi; eikozēnskābi; stearīnskābi; Alfa-linolskābe – līdz 1%. Raksturīgo eļļas smaržu nosaka to saturošā smaržīgā viela – karvons.
Ja Eiropas tautu medicīnā Nigellai atvēlēta diezgan pieticīga vieta – to izmanto kā kuņģa un žultsdzinēju līdzekli, tad Austrumos Nigellas eļļu un sēklas lieto gandrīz visu slimību gadījumos.
Melnās ķimenes izmanto:
Astma un bronhu problēmas - Sajauc vienu tējkaroti Melno ķimeņu eļļas ar kafiju, dzer 2xdienā. Kā arī ierīvē krūtis katru vakaru pirms gulētiešanas un elpo melno ķimeņu eļļas tvaikus, piejaucot eļļu tvaicējamajam šķidrumam.
Sauss klepus - Piejauc tējkaroti eļļas kafijai vai citam siltam dzērienam un lietot 2x dienā. Ierīvēt krūtis un muguru ar melno ķimeņu eļļu.
Matu nosirmošana, iemasēt matos melno ķimeņu eļļu, kas palīdzēs aizkavēt priekšlaicīgu nosirmošanu. Šo eļļu iesaka, lai novērstu matu izkrišanu un gadījumos, kad tie pastiprināti taukojas. Matu izkrišanas sākuma stadijās sevišķi efektīva kopā ar olīveļļu un lavandas eļļu.
Vispārējai labsajūtai un veselība, lai saglabātu labu veselību lieto katru dienu 1 tējkaroti melno ķimeņu eļļas sajauktu ar medu divas reizes dienā.
Paaugstināts asinsspiediens- Brokastīs piejauc dzērienam vienu tējkaroti melno ķimeņu eļļas, izlieto to un apēd 2 ķiploku daivas. Ierīvē visu ķermeni ar melno ķimeņu eļļu un apsauļo ķermeni pus stundu katru trešo dienu. Turpini to darīt vienu mēnesi.
Melno ķimeņu eļļas lietošana nav ieteicama grūtniecības laikā, kā arī cilvēkiem ar transplantētiem orgāniem.
Melno ķimeņu (kumina) kosmētiskā eļļa – lielisks anticelulīta līdzeklis, novērš pampumu. Melno ķimeņu eļļa atjauno ādas imunitāti, iedarbojas kā spēcīgs antioksidants, novērš ādas nosprostojumus. Maskas ar šīs eļļas piedevu veicina dziļu ādas un poru attīrīšanu. Efektīvi novērš seboreju. Ar melno ķimeņu eļļu ieeļļo problemātiskās ķermeņa zonas.
Melnās ķimenes eļļa – ļoti labs līdzeklis pret grūtniecības strijām. Ādu baro, mitrina, piesātina ar vitamīniem, uzlabo vielu maiņas procesus, novērš iekaisumu un sargā ādu no mitruma zaudēšanas. Eļļa uzlabo asinsriti un sejas ādas krāsu.
Grāmatas autore Silvija Luetjohanna stāsta par melno ķimeņu – melnsēklīšu - vispusīgo izmantošanu veselības stiprināšanai.
Divgadīgā naktssvece (enotera) ir Eiropā, Āzijā un Ziemeļamerikā sastopams augs. Naktssvece zied dzelteniem ziediem, kas izkārtoti krāšņā vārpā. Ziedi atveras vakarā, bet nākamajā dienā tie aizveras un novīst, un no šīs auga īpatnības cēlies tā nosaukums – naktssvece vai vakara prīmula.
Šī auga saknes, ziedi, augļi un sēklas tiek lietoti dažādu indiāņu cilšu medicīnā jau gadsimtiem ilgi. Naktssveces lapas un miza tiek uzskatītas par spēcīgu antibakteriālu un pretiekaisuma līdzekli, kam piemīt audus savelkošas un nomierinošas īpašības. Bet tomēr par svarīgāko naktssveces aktīvo sastāvdaļu tiek uzskatīta gamma-linolēnksābe, kas lielā daudzumā atrodama šī auga sēklās. No sēklām savukārt tiek iegūta naktssveces eļļa, kas mūsdienās ir kļuvusi par vienu no biežāk lietotajiem augu preparātiem visā pasaulē.
Divgadīgā naktssveces sēklas ar to eļļā esošo taukskābju kombināciju ir īpaši piemērotas, ja nepieciešams samazināt iekaisuma procesus organismā, uzlabot locītavu kustīgumu, asinsvadu elastību un lai stiprinātu imūnsistēmu.
Naktssveces sēklas var lietot kā pārtikas piedevu ikdienas uzturā. Naktssveces sēklās esošā eļļa aktivizē kalcija absorbciju zarnu traktā, tādejādi palielinot kaulaudu blīvumu.
Lietošana: Naktssveces sēklas ir paredzētas lietošanai iekšķīgi. Profilaktiskos nolūkos lieto ½ tējkaroti sēklu dienā, iejaucot pārtikas produktos(iejaucot jogurtā, pievienojot salātiem, pārberot maizītes u.tml), vai – ārstniecības nolūkos – veselu tējkaroti dienā.
!!! Naktssveces sēklas nedrīkst karsēt vai termiski apstrādāt, lai tās saglabātu savas ārstnieciskās īpašības.
Ādas un matu veselībai naktssveces sēklas būs piemērotas, lai veicinātu matu augšanu, ādas atjaunošanos, normalizētu mitruma līmeni ādā, uzlabotu ādas tvirtumu un elastību.
Naktssveces eļļa vairāk pazīstama kā tipiska sieviešu eļļa, jo tā rūpejas, kopj, tonizē ādu, veicina matu, nagu augšanu un ļoti piemērota sāpju mazināšanai menstruāciju laikā, kā arī harmonizē un līdzsvaro reproduktīvās sistēmas darbību.
Mūsdienās miljoniem cilvēku visā pasaulē izmanto naktssveces eļļas labvēlīgo ietekmi ne tikai skaistumam, bet arī uz veselību. Naktssveces eļļas sastāvā var būt līdz pat 14% gamma-linolēnskābes, kas ir viena no vērtīgākajām taukskābēm, kas sastopama vēl tikai gurķenes sēklu, upeņu sēklu un kaņepju sēklu eļļās.
Lietošana:
Ieteicamā dienas deva var atšķirties atkarībā no tā, kādam nolūkam eļļa tiek lietota. Vispārējās veselības stiprināšanai ieteicamā dienas deva ir 1 tējkarote.
Šo eļļu drīkst lietot arī grūtniecības un bērna zīdīšanas laikā, bet vienmēr pirms to darīt, ir ieteicams konsultēties ar ārstu! Parasti naktssveces eļļas lietošanai nav nekādu blakusefektu, retos gadījumos tā izsauc sliktu dūšu, vēdergraizes un caureju. Simptomu novēršanai ieteicams naktssveces eļļu uzņemt ēšanas laikā.
Premenstruālais sindroms
Premenstruālais sindroms tiek saistīts ar pārmērīgu vai nepareizu prostaglandīna izstrādi organismā. Uztura papildināšana ar gamma-linolēnskābi var palīdzēt sabalansēt prostaglandīna izstrādi un tādejādi mazināt premenstruālā sindroma izpausmes - galvas sāpes, nospiests garastāvoklis, viegla aizkaitināmība, uzpūšanās, krūšu sāpes un jūtīgums.
Krūšu veselība
Sāpes un jūtīgums krūtīs - simptomi, kas saistīti ar premenstruālo sindromu, var tikt atviegloti ar naktssveces eļļas palīdzību, ko apliecina vairāki zinātniskie pētījumi. Pētījumi liecina, ka sievietēm, kam raksturīgas krūšu sāpes, ir raksturīga pazemināta gamma-linolēnskābes koncentrācija organismā. Kad gamma-linolēnskābe tiek uzņemta papildus, gamma-linolēnksābes koncentrācija paaugstinās un piesātināto taukskābju koncentrācija krūtīs samazinās, kā rezultātā tiek mazinātas sāpes un jūtīgums krūtīs. Tiek uzskatīts, ka gamma-linolēnskābei var būt nozīmīga ietekme uz ilglaicīgu krūšu veselības saglabāšanu.
Menopauze
Naktssveces eļļa tiek bieži lietota, lai mazinātu menopauzes izpausmes. Naktssveces eļļa varot palīdzēt mazināt karstuma viļņus, kas izpaužas naktīs, lai gan līdz šim veiktie pētījumi nav apstiprinājuši to. Tāpēc tiek ieteikts apvienot naktssveces eļļas lietošanu ar vēl kādu augu preparātu lietošanu, lai gūtu lielāku efektu.
Grūtniecība
Neaizvietojamajām taukskābēm ir unikāla nozīme grūtniecības laikā, kad notiek embrija šūnu, audu un orgānu veidošanās. Šajā periodā embrijam ir liela nepieciešamība pēc neaizvietojamajām taukskābēm, un to saņemšana ir atkarīga no tā, cik daudz neaizvietojamās taukskābes māte uzņem grūtniecības periodā. Tā kā Naktssveces eļļa līdz pat 80% satur neaizvietojamo taukskābi – linolskābi, tā var būt viens no neaizvietojamo taukskābju avotiem, ko lietot grūtniecības laikā. Turklāt gamma-linolēnskābe var palīdzēt mazināt grūtniecības laikā bieži raksturīgo šķidruma aizturi organismā.
Ādas veselība
Par vienu no efektīvākajiem veidiem, kā mazināt ekzēmas izpausmes, tiek uzskatīta uztura bagātināšanas ar gamma-linolēnskābi vai eļļām, kas satur gamma-linolēnskābi, tai skaitā naktssveces eļļu. Turklāt gamma-linolēnskābe veicina ādas mitrināšanas procesu un palīdz pasargāt to no ārējās vides nelabvēlīgās ietekmes.
Kā dabisku ādas kopšanas līdekli var izmantot arī dažādas ziede, kuru sastāvā ir naktssveces ekstrakts.
Artrīts
Pētījumi liecina, ka gamma-linolēnskābe spēj palīdzēt mazināt reimatoīdā atrīta izsauktas locītavu sāpes, uztūkumu un rīta stīvumu. Tādejādi tiek samazināta vajadzība lietot nesteroīdos sāpju remdinošos medikamentus. Šim nolūkam var lietot gan naktssveces eļļu, gan naktssveces sēklās.
Diabēts
Diabēts tiek saistīts ar neaizvietojamo taukskābju metabolisma traucējumiem. Viena no šīm novirzēm ir traucēta gamma-linolēnskābes sintēze no linolskābes. Uzņemot gamma-linolēnskābi ar naktssveces eļļu jau gatavā formā, organisms saņem šo taukskābi tam nepieciešamajā daudzumā normālai vielmaiņas procesu norisei.
Sirds un asinsvadu saslimšanas
Pētījumi liecina, ka uztura bagātināšana ar gamma-linolēnskābi var palīdzēt mazināt „sliktā” holesterīna līmeni asinīs un paaugstināt „labā” holesterīna līmeni asinīs. Arī paaugstināts asinsspiediens ir riska faktors, kas apdraud sirds un asinsvadu veselību. Kādā pētījumā tiek apstiprināts, ka kombinējot naktssveces eļļu un zivju eļļu, tiek ievērojami samazināts asinsspiediens. Tādejādi naktssveces eļļa var būt papildinājums ikdienas uzturam, rūpējoties par sirds un asinsvadu veselību.
Osteoporoze
Pētījumi liecina, ka uztura bagātināšana ar neaizvietojamajām taukskābēm, stimulē kalcija metabolismu, stiprina kaulu veselību un tādejādi ir efektīvs veids, kā mazināt osteoporozes draudus. Gamma-linolēnskābe var palīdzēt mazināt kalcija aizplūdi no organisma un veicināt tā absorbciju kaulos.
Novecošana
Cilvēkam novecojot, it sevišķi sāk izpausties gamma-linolēnskābes trūkums organismā, jo samazinās vielmaiņas aktivitāte, kā arī organisms ir vairāk piesārņots ar transtaukskābēm un dažādām ķīmiskajām pārtikas piedevām, kas neļauj gamma-linolēnskābei sintezēties un uzsūkties organismā. Lietojot naktssveces eļļu, var tikt papildināti organisma gamma-linolēnskābes krājumi un tādejādi atgūts organisma „jaunavīgums”, uzlabojoties ādas, matu un nagu stāvoklim un vispārējai pašsajūtai.
Naktssveces eļļa kosmētikā
Naktssveces eļļa ir izplatīta dažādu ādas kopšanas produktu sastāvdaļa, jo tai piemīt mīkstinošas, antibakteriālas, pretiekaisuma īpašības. Sevišķi ieteicama naktssveces eļļa ir sausas, apsārtušas un sasprēgājušas ādas kopšanai, turklāt to var arī izmantot ādas ar pigmentācijas plankumiem un aknes problēmām kopšanai.
Bišu vaska ziedes un lūpu balzāmi ar Naktssveces eļļu sastāvā ir piemērots līdzeklis, lai mitrinātu ādu, atjaunotu tās elestību, kā arī problemātiskas ādas kopšanai un ātraikiem sadzīšanas procesiem.
Īstais mārdadzis ( Silybum marianum) ir viengadīgs vai divgadīgs kurvjziežu dzimtas augs. Mzārdadzi audzē kā ārstniecības augu Ziemeļeiropā, arī Latvijā, savvaļā tas sastopams Vidussjūras reģionā un Kaukāzā.
Reizēm mārdadzi dēvē arī par piena dadzi (angliski Milk thistle)- šis nosaukums radies no leģendas, ka Jaunava Marija slēpusi Jēzu no romiešiem zem mārdadžu lapām un lai atpazītu slēpni, lapas aplējusi ar pienu. ( Sasniedz līdz 1,5 m augstumu. Lapas līdz 80 cm garas un 30 cm platas, spīdīgas, klātas ar sudraboti baltiem plankumiem, gar malu tām ir asi dzelksnīši. Ziedi purpurvioleti, sakopoti kurvītī dzinuma galos.)
Senāk latvieši mārdadzi stādīja pie savām mājām gan kā krāšņumaugu, gan kā aizsardzības augu no visa ļaunā, kas var ienākt mājā. Mārdadža sēklas ir viens no spēcīgākajiem līdzekļiem vecuma aizbaidīšanai.
Zinātniskos eksperimentos pierādīts, ka augā esošie glikozīdi silimarīns un izosilibīns nostiprina aknu šūnu apvalku un padara to nepieejamu vīrusiem. Uzlabojas arī jaunu aknu šūnu veidošanās un to spēja saistīt kaitīgos savienojumus – tādā veidā organisms tiek attīrīts un nenoveco. Mārdadža sēklas nav indīgas un tās neizraisa blakus parādības.
Lietošana: Profilaksei lieto pa vienai tējkarotei sēklu pulvera dienā.
Mārdadžu eļļu iegūst no mārdadža sēklām ar auksto spiešanas metodi, kas palīdz saglabāt visas labās vielas, kuras ir mārdadžu eļļas sastāvā.
Mārdadžu eļļa aizsargā, attīra un atjauno aknas; noņem dažādas saindēšanās: ar alkoholu, ķīmijas terapiju, sēnēm; samazina krūts, dzemdes kakliņa, priekšdziedzera vēža attīstību; regulē apetīti, stiprina redzi; samazina holesterīna līmeni.
Rekomendēts:
Sastāvs:A, D, Е, K vitamīni, polipiesātinātās taukskābes Omega 6 (61-62%), Omega 9 (21-22%), flavonoīdi, silimarīns
Mārdadžu eļļa ir paaugstinātas bioloģiskās aktivitātes produkts un unikāla mūsu organismam lietderīgo vielu dabas kompozīcija. Šī eļļa satur īpašu komponentu – silibinīnu, kurš stiprina un reģenerē aknu šūnas. Mārdadžu eļļa savedīs kārtībā Jūsu aknas, palielinās Jūsu enerģiju un imunitāti. Mārdadžu eļļa neitralizē alkohola, toksisko vielu un brīvo radikāļu nodarīto kaitējumu. Tā aktivizē apmaiņas procesus, „sadedzina” taukus un paaugstina organisma imunitāti.
Augstas lāsumainu mārdadžu sēklu eļļas ārstnieciski-profilaktiskās īpašības ir saistītas ar tajā esošo hlorofilu, karatinoīdiem, tokoferoliem un polinepiesātināto taukskābju kompleksu (P vitamīns). Tieši tas sasaista holesterīnu viegli no organisma izvadāmā formā, neļaujot tam nosēsties uz asinsvadu sieniņām, stimulē vispārīgu tauku apmaiņu, aktivizējot to izvadīšanu no tauku depo, kā dēļ ieguva nosaukumu „tauku dedzinātājs”.
Hlorofils – aktivizējot šūnu apmaiņas procesus, atjauno audus, stimulē atjaunošanas (reģenerācijas) procesus. Ar to izskaidrojamas strauja brūču sadzīšana un veicina asinsradi.
Karatinoīdi – piemīt antialerģiskā aktivitāte un stimulē vielmaiņu aknās un sirds muskulī, aktīvi piedalās oksidējošās-atjaunojošās šūnu reakcijās.
Tokoferoli – efektīvi pasargā organismu no ķīmisko un fizisko faktoru iedarbības, kuri provocē audzēju attīstību, novērš organisma novecošanu un uztur tā reproduktīvās funkcijas.
Mārdadžu eļļa ir efektīvs hepatoprotektors. Tā novērš toksisko savienojumu uzsūkšanos, kuri nokļuva organismā ar ēdienu un ūdeni, aizsargā organismu no sairšanas tajā iekļūstot ķīmiskiem savienojumiem.
Dziednieki iecienījuši mārdadžus par to absolūto nekaitīgumu, ar ko tie arī atšķiras no citiem augiem.
Taču jāņem vērā, ka dažos gadījumos uzsākot lietot mārdadzu eļļu var būt nelielas blakusparādības, kā galvassāpes vai zarnu trakta taraucējumi kā caureja, slikta dūša, vēdera uzpūšanās. Kā arī mēdz gadīties individuāla mārdadzā nepanesība (ļoti reti).
Sēklas satur līdz 30% eļļas un E vitamīnu, kā arī fosfolipīdus un fitosterīnus, kas labvēlīgi ietekmē matu un ādas stāvokli.Mārdadžu sēklu eļļa satur daudz vērtīgu taukskābju un aktīvo vielu, kas nodrošina tās plašo pielietojumu ādas un matu kopšanas līdzekļos.
Matu kopšanā mārdadža sēklu eļļai piemīt matu augšanu stimulējoša iedarbība, kā arī tā atjauno mata dabisko lipīdu pārklājumu, tādejādi mazinot spurošanos, atjaunojot spīdumu un matu elastību. Šo eļļu var lietot gan tīrā veidā kā matu un galvas ādas masku, gan balzāmu, kondicionieru, serumu, mazgājošo līdzekļu sastāvā.