Austrumu brīnumlīdzeklis- Melnās ķimenes
Melnās ķimenes (Nigella Sativa)
Melnās ķimenes ir ugunspuķu dzimtas augs. Melnās ķimenes aug Vidusjūras rajonā, Āfrikas ziemeļos, Marokā, Āzijā un Arāvijas pussalā. Tāpēc ne velti melnās ķimenes atpazīst visā pasaulē arī kā ārstniecības augu.
Ņigellai (Nigella sativa) ir vairāki nosaukumi. Laviešiem šis augs arī zināms kā Melnsēklītes. Kalondži (kalonji) – hindu valodā, habbat al baraka” – burtiski „svētās sēklas”, - no arābu, un vēl ziedošais fenhelis (fennel flower), melnais sezams (black sesame).
Ir vairākas vēsturiskas liecības, kas stāsta par melno ķimeņu izmantošanu jau senā pagātnē gan Vecā Derība, kurā tiek stāstīts par melno ķimeņu audzēšanas un vākšanas tradīcijām, un par to augsto vērtību salīdzinājumā ar citiem graudaugiem, gan arī Ēģiptē, faraona Tutanhamona kapenēs, kur to nozīme ir bijusi rūpēties par faraona veselību viņa nākamajā dzīvē.
Ir atrastas rakstiskas liecības, ka arī Kleopatra izmantojusi melno ķimeņu preparātus, lai rūpētos par savu veselību, skaistumu un vitalitāti.
Tomēr visbiežāk citētā vēsturiskā liecība ir cēlusies no Islāma literatūras, kur melnā ķimene tiek cildināta par izcilāko ārstniecības augu kāds vien ir eksistējis.
Pravietis Muhameds esot teicis: „Turpiniet lietot melnās ķimenes, jo tās spēj ārstēt jebkuru slimību izņemot nāvi." (Sahih Bukhari, 7 nod., Book of Medicine 592).
Šo mazo melno sēkliņu labvēlīgā un ārstnieciskā ietekme uz veselību saistāma ar šo sēklu bagātīgo ķīmisko sastāvu. To sastāvā ir vairāk kā 100 dažādu ķīmisko komponentu, un tas nav brīnums, ka šāds bagāts komplekss spēj palīdzēt tik daudzu un dažādu saslimšanu gadījumā.
Melnās ķimenes satur bioloģiski aktīvu vielu kompleksu: nigelonu, minerālus, sēru, fosforu, dzelzi, kalciju, aktīvos fermentus, ogļhidrātus, olbaltumvielas, vitamīnus A un E. linolskābi; oleīnskābi; palmitīnskābi; eikozēnskābi; stearīnskābi; Alfa-linolskābe – līdz 1%. Raksturīgo eļļas smaržu nosaka to saturošā smaržīgā viela – karvons.
Ja Eiropas tautu medicīnā Nigellai atvēlēta diezgan pieticīga vieta – to izmanto kā kuņģa un žultsdzinēju līdzekli, tad Austrumos Nigellas eļļu un sēklas lieto gandrīz visu slimību gadījumos.
Melno ķimeņu sēklas
Melnās ķimenes izmanto:
- Žults, urīnu dzenošs, caureju veicinošs, laktāciju paaugstinošs līdzeklis
- Aknu un nieru disfunkciju
- Galvas un zobu sāpēm
- Saaukstēšanos
- Spēcīgs imūnsistēmas stiprinātājs
- Lieto profilaktiski pret vēža šūnu rašanos un vairošanos
- Veicina enerģijas aktivizāciju un palīdz pret nogurumu
- Stimulē aizkrūts dziedzera darbību, līdz ar ko uzlabojas kopējā organisma aizsargspēja
- Arteriālā spiediena normalizēšanai
- Pret bezmiegu, galvas sāpēm un nervu sistēmas traucējumiem
- Baktericīda un antiseptiska iedarbība
- Aizkavē aptaukošanos, veicina svara samazināšanos
- Asinsspiediena pazemināšanos un novērš asinsvadu spazmas
- Ievērojami samazina holesterīna līmeni
Melno ķimeņu eļļa
Melnās ķimenes eļļas dziedniecisko īpašību vēstures saknes stiepjas dziļā senatnē.Lietošana veselībai:
Astma un bronhu problēmas - Sajauc vienu tējkaroti Melno ķimeņu eļļas ar kafiju, dzer 2xdienā. Kā arī ierīvē krūtis katru vakaru pirms gulētiešanas un elpo melno ķimeņu eļļas tvaikus, piejaucot eļļu tvaicējamajam šķidrumam.
Sauss klepus - Piejauc tējkaroti eļļas kafijai vai citam siltam dzērienam un lietot 2x dienā. Ierīvēt krūtis un muguru ar melno ķimeņu eļļu.
Matu nosirmošana, iemasēt matos melno ķimeņu eļļu, kas palīdzēs aizkavēt priekšlaicīgu nosirmošanu. Šo eļļu iesaka, lai novērstu matu izkrišanu un gadījumos, kad tie pastiprināti taukojas. Matu izkrišanas sākuma stadijās sevišķi efektīva kopā ar olīveļļu un lavandas eļļu.
Vispārējai labsajūtai un veselība, lai saglabātu labu veselību lieto katru dienu 1 tējkaroti melno ķimeņu eļļas sajauktu ar medu divas reizes dienā.
Paaugstināts asinsspiediens- Brokastīs piejauc dzērienam vienu tējkaroti melno ķimeņu eļļas, izlieto to un apēd 2 ķiploku daivas. Ierīvē visu ķermeni ar melno ķimeņu eļļu un apsauļo ķermeni pus stundu katru trešo dienu. Turpini to darīt vienu mēnesi.
Melno ķimeņu eļļas lietošana nav ieteicama grūtniecības laikā, kā arī cilvēkiem ar transplantētiem orgāniem.
Melno ķimeņu (kumina) kosmētiskā eļļa – lielisks anticelulīta līdzeklis, novērš pampumu. Melno ķimeņu eļļa atjauno ādas imunitāti, iedarbojas kā spēcīgs antioksidants, novērš ādas nosprostojumus. Maskas ar šīs eļļas piedevu veicina dziļu ādas un poru attīrīšanu. Efektīvi novērš seboreju. Ar melno ķimeņu eļļu ieeļļo problemātiskās ķermeņa zonas.
Melnās ķimenes eļļa – ļoti labs līdzeklis pret grūtniecības strijām. Ādu baro, mitrina, piesātina ar vitamīniem, uzlabo vielu maiņas procesus, novērš iekaisumu un sargā ādu no mitruma zaudēšanas. Eļļa uzlabo asinsriti un sejas ādas krāsu.
Grāmatas autore Silvija Luetjohanna stāsta par melno ķimeņu – melnsēklīšu - vispusīgo izmantošanu veselības stiprināšanai.