Leģendārā LEIZEJA - spēkam, enerģijai un veselībai!
Ir pienācis laiks uzzināt Leizejas auga noslēpumus un kam šis augs noderīgs, lai uzlabotu veselību un pašsajūtu.
Pasaulē jau gadu simteņiem klīst leģendas par šī auga brīnumaino iedarbību un arī plašo pielietojumu. Tomēr Latvijā šis augs joprojām tiek uzskatīts par mazpazīostamu. Tas lielā mērā saistās ar to, ka Latvijā Leizeja brīvā dabā nav sastopama. Saflora leizeja (Rhaponticum chartamoides) jeb maralsakne dabā atrodama Altaja kalnu alpīnajās un subalpīnajās pļavās. Tāpēc šis augs ir plaši pazīstams un izdaudzināts Sibīrijā, Tibetā, Senajā Ķīnā un Mongolijā, kur leizejas burvju spēku izmanto no neatminamiem laikiem.
Sibīrijas iedzīvotājiem sen bija zināms, ka maralbrieži, govis un zirgi meklē šo augu un pastiprināti to ēd. Pēc šādiem novērojumiem dabā, arī iedzīvotāji sāka izmantot šo augu tautas medicīnā. Vis plašāk tiek izmantots sakņu un sakneņu novārījums vai spirta uzlējums.
Novārījums un uzlējums noņem fizisko un garīgo nogurumu, atjauno možumu, paaugstina apetīti, ievērojami pastiprina darbspējas, uzlabo kopējo pašsajūtu un pastiprina dzimumdziedzeru darbību (sekmē dzimufunkcijas atjaunošanu). Krievijā tāpēc to dēvē arī par Dabīgo VIAGRU.
Klīniski pētījumi parādīja, ka leizejas preparāti stimulē centrālas nervu sistēmas darbību, un īpaši galvas smadzeņu garozu, paaugstina izturību pie fiziskas slodzes, pazemina noguruma izjūtas, paaugstina asinsspiedienu, palēnina sirds ritmu un palielina pulsācijas amplitūdu, paplašina perifēros asinsvadus un palielina asinsrites ātrumu. Leizeju plaši sāk izmantot arī sporta medicīnā. To lieto, lai atjaunotu spēkus pie pazeminātas fiziskās un garīgās darbspējas. Medicīna izmanto leizejas preparātus pie spēku apsīkuma, dzīves intereses zuduma, galvassāpēm, satraukumiem, raudulības. To lieto arī dzimumnespēka gadījumā vīriešiem un alkoholisma ārstēšanā.
Šķidrs leizejas ekstrakts ietilpst atspirdzinošajos dzērienos «Sajāni», «Baikāls»., balzāmos “Gorno-altajsij”, “Sibīrija”, “Krievu balzams”. Tiek izmantota ābolu vīna “Meruet” ingredientu kompozīcijā. No 2008.g. 1.maija Krievijā oficiāli atļauts izmantot (SaNPiN 2.3.2.2351-08) - Safloraveida Leizejas (Rhaponticum carthamoides) visas daļas (lapas, dzinumus, sakneņus, saknes, stiebrus un ziedkopas), to ekstraktus un pārstrādes produktus farmakoloģisko preparātu, viena- un daudzkomponentu bioloģiski aktīvu uztura bagātinātāju sastāvā. Bez ierobežojumiem, kas ir uzstādīti augu-adaptogēnu citiem veidiem.
Droga satur ekdisteronu, ekdizonus, inokosteronu, integristeronus A un B, organiskas skābes, askorbīnskābi, karotinoīdus, miecvielas, ēteriskas eļļas, flavonoīdus, sveķus, inulīnu, sterīnus.
Tējas dzēriens no Safloraveida Leizejas kā papildlīdzeklis:
- Apveltīts ar stimulējošo un tonizējošu iedarbību uz nervu sistēmu, īpaši pie fiziskas pārpūles, kopēja vājuma, sliktas apetītes un pazeminātajām darbaspējām;
- Uzlabo sirds darbību, regulē arteriālo spiedienu;
- Atmodina aizmigušo cilvēku pēc miega zāļu līdzekļu uzņemšanas;
- Palīdz pie impotences, hroniska alkoholisma;
- Uzlabo garastāvokli, noņem galvassāpes;
- Palīdz pie ātras nogurdināmības un depresīva stāvokļa klimaktēriskajā periodā.
Imunitātes celšanai uzlējumu lieto rudenī, ziemā un pavasara sākumā. Jau pēc pirmā pielietojuma jūt možuma un spēku pieplūdi. Pēc neilga laika uzlabojas kopēja pašsajūta, garastāvoklis, ceļas darbspējas, gan garīgās, gan fiziskās. Vīriešiem uzlabojas erekcija. Pie hroniska noguruma zūd pastāvīga paguruma un apātijas izjūtas, uzlabojas centrālas nervu sistēmas un smadzeņu asinsapgāde.
Rekomendācijas pagatavošanai un lietošanai:
- Uzlējumu (tinktūru) no saknēm var sagatavot patstāvīgi: 20 g. sausas sasmalcinātas izejvielas apliet ar 200 -300 ml 40%-grādīga degvīna. Atstāj ievilkties 3 nedēļas tumšā vietā. Izkāst un lietot pa 20-30 pilieniem (1 tējkrote) pusstundu pirms ēšanas 2-3 reizes dienā 3 nedēļas ilgi. Ik pēc 20 dienām taisīt 10 dienu pārtraukumu.
- Tautas medicīnā gatavo novārījumu no leizejas sakneņiem pie fizisku, garīgo spēku pagrimuma un dzimumnespēka: 1 ēdamkaroti sasmalcinātas izejvielas apliet ar 1 glāzi verdoša ūdens un vārīt uz lēnas uguns 20-25 minūtes, izslēgt uguni un atstāt ievilkties pusstundas laikā. Izkāst. Lietot pa 1 desertkarotei 2-3 reizes dienā pirms ēšanas. Pēdējā reize - ne vēlāk, kā 4-5 stundas līdz miegam.
- 1 tējkaroti leizejas apliet ar 1 glāzi verdoša ūdens, uzsildīt uz „ūdens pirts” aizvērtā emaljētā vai keramiskā traukā 30 minūtes. Atstāj ievilkties 10 minūtes, izkāst. Maisījumam pieliet vārītu ūdeni līdz sākotnējam apjomam. Lietot pa 1/4 glāzes 3 reizes dienā pirms ēšanas. Sagatavotu tēju glabāt vēsā vietā ne vairāk kā 2 diennaktis. Pēc 10 tējas lietošanas dienām iestājas kopēja stāvokļa manāms uzlabojums, normalizējas miegs un apetīte, ceļas darbspējas.